Edukacja w Muzeum Jana Kochanowskiego

 Edukacja w Muzeum Jana Kochanowskiego

„Akademia Czarnoleska”
program edukacyjny

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zaprasza grupy szkolne ze wszystkich typów szkół  oraz środowiska osób dorosłych i seniorów do udziału w organizowanych przez nas lekcjach muzealnych oraz warsztatach tematycznych. Jest to interesująca alternatywa tradycyjnego zwiedzania jak też opcja połączenia zwiedzania z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem z lekcją muzealną i warsztatami
Głównym celem naszego programu edukacyjnego jest upowszechnianie i popularyzacja wiedzy o życiu i dziełach Jana Kochanowskiego, epoce w której żył oraz szeroko rozumianej tematyce czarnoleskiej. Oferta opracowana jest merytorycznie i dydaktycznie do poziomu percepcji uczestników. Zarówno na lekcjach jak i warsztatach wprowadzamy atrakcyjne metody edukacyjne takie jak: slam poetycki, performens, turniej, quiz, kalambury, improwizacje aż po małe formy plastyczne. 
Oferujemy ponadto program dla uczestników ze specjalnymi potrzebami, z którego mogą skorzystać osoby starsze, z niepełnosprawnościami, niesłyszące, niedowidzące czy z trudnościami poznawczymi. 
Mamy nadzieję, że przygotowana przez nas oferta edukacyjna pozwoli na ciekawy i urozmaicony pobyt w całym kompleksie dworsko-parkowym  Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

MISTRZ I JEGO DZIEŁA DLA SZKÓŁ
1. Czym jest muzeum? – zajęcia dla najmłodszych grup wiekowych (przedszkola i kl. I-III)
2. Modowy wehikuł czasu - kl. IV - VIII
3. W labiryncie Fraszek Jana Kochanowskiego - wybór dla klas IV - VIII i szkół średnich.
4. Threnos, Treny – to znaczy opłakiwać – wybór dla klas IV - VIII (Tren I,V,VII,VIII) i szkoły średnie (Tren IX,X,XI, XIX)
5. Humanistyczny światopogląd  Poety w Pieśniach – szkoły średnie (Pieśń IX ks. I, Pieśń V ks. II). 
6. Odprawa posłów greckich - krótkowzroczność i rozwaga - szkoły średnie. 
7. Mistyfikacja Jana Matejki! – Mistrzowie o Mistrzu w obrazach - szkoły średnie
8. Renesans w Polsce - szkoły średnie 
Lekcjom towarzyszyć będą  atrakcyjne metody wspomagające edukację takie jak: turniej poetycki, performens, quiz, improwizacja.

WARSZTATY Z ZAKRESU PLASTYKI, HISTORII I PRZYRODY
1. Modowy wehikuł -  kryza renesansowa,
2. Witraże pięknieją w słońcu - malowanie na szkle,
3. Biżuteria z natury – warsztaty w parku, 
4. Rody, herby i herbarze - zajęcia plastyczne,
5. Ornamentyka renesansowa - praca z ceramiką, 
6. „Serwis królów" -  malowanie na ceramice,
7. Plenerowe warsztaty malarskie. 

INFORMACJE PRAKTYCZNE!
• Lekcje muzealne i warsztaty przeprowadzane są na podstawie wcześniejszego zgłoszenia telefonicznego do Działu Obsługi Zwiedzających pod nr tel. 48 6772005 wew. 10,
• Lekcje muzealne  odbywają się od wtorku do piątku w godzinach pracy MJK i trwają 45 minut,
• Warsztaty tematyczne odbywają się od wtorku do piątku w godzinach pracy MJK i trwają 1 godzinę, w grupach nie więcej niż 15 maks. 20 osób,
• Nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za swoich podopiecznych  podczas wizyty w MJK i są zobowiązani do obecności na lekcji muzealnej i warsztatach.
 

Witryna muzeumkochanowski.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem