„Akademia Czarnoleska”
program edukacyjny
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie zaprasza grupy szkolne ze wszystkich typów szkół oraz środowiska osób dorosłych i seniorów do udziału w organizowanych przez nas lekcjach muzealnych oraz warsztatach tematycznych. Jest to interesująca alternatywa tradycyjnego zwiedzania jak też opcja połączenia zwiedzania z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem z lekcją muzealną i warsztatami
Głównym celem naszego programu edukacyjnego jest upowszechnianie i popularyzacja wiedzy o życiu i dziełach Jana Kochanowskiego, epoce w której żył oraz szeroko rozumianej tematyce czarnoleskiej. Oferta opracowana jest merytorycznie i dydaktycznie do poziomu percepcji uczestników. Zarówno na lekcjach jak i warsztatach wprowadzamy atrakcyjne metody edukacyjne takie jak: slam poetycki, performens, turniej, quiz, kalambury, improwizacje aż po małe formy plastyczne.
Oferujemy ponadto program dla uczestników ze specjalnymi potrzebami, z którego mogą skorzystać osoby starsze, z niepełnosprawnościami, niesłyszące, niedowidzące czy z trudnościami poznawczymi.
Mamy nadzieję, że przygotowana przez nas oferta edukacyjna pozwoli na ciekawy i urozmaicony pobyt w całym kompleksie dworsko-parkowym Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
MISTRZ I JEGO DZIEŁA DLA SZKÓŁ
1. Czym jest muzeum? – zajęcia dla najmłodszych grup wiekowych (przedszkola i kl. I-III)I
2. W labiryncie Fraszek Jana Kochanowskiego - wybór dla klas IV - VIII i szkół średnich.
3. Threnos, Treny – to znaczy opłakiwać – wybór dla klas IV - VIII (Tren I,V,VII,VIII) i szkoły średnie (Tren IX,X,XI, XIX)
4. Humanistyczny światopogląd Poety w Pieśniach – szkoły średnie (Pieśń IX ks. I, Pieśń V ks. II).
5. Odprawa posłów greckich - krótkowzroczność i rozwaga - szkoły średnie.
Lekcjom towarzyszyć będą atrakcyjne metody wspomagające edukację takie jak: turniej poetycki, performens, quiz, improwizacja.
WARSZTATY Z ZAKRESU PLASTYKI, HISTORII I PRZYRODY
1. Witraże pięknieją w słońcu - malowanie na szkle,
2. Rody, herby i herbarze - warsztaty heraldyczne,
3. Ornamentyka renesansowa - praca z ceramiką,
4. "Serwis królów" - malowanie na ceramice,
5. Plenerowe warsztaty malarskie.
INFORMACJE PRAKTYCZNE!
• Lekcje muzealne i warsztaty przeprowadzane są na podstawie wcześniejszego zgłoszenia telefonicznego do Działu Obsługi Zwiedzających pod nr tel. 48 6772005 wew. 10,
• Lekcje muzealne odbywają się od wtorku do piątku w godzinach pracy MJK i trwają 45 minut,
• Warsztaty tematyczne odbywają się od wtorku do piątku w godzinach pracy MJK i trwają 1 godzinę, w grupach nie więcej niż 15 maks. 20 osób,
• Nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za swoich podopiecznych podczas wizyty w MJK i są zobowiązani do obecności na lekcji muzealnej i warsztatach.