„NIECH ŻYJĄ TEKSTY! CZYTANIE GOMBROWICZA”
22.05.2024 r.
MUZEUM JANA KOCHANOWSKIEGO W CZARNOLESIE;
DR HAB. ANNA SPÓLNA,
GRUPA TEATRALNA „ELEKTRA”
ZE SZKOŁY „DRZEWNEJ” Z GARBATKI-LETNISKA
Roku 2024 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Witolda Gombrowicza, w związku z przypadającą 4 sierpnia 120. rocznicą urodzin jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku, powieściopisarza, nowelisty, diarysty, dramaturga.
Z tej okazji, 22 maja o godzinie 11 w amfiteatrze Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, odbędzie się 8. edycja imprezy „Niech żyją teksty!” – „Czytanie Gombrowicza”.
Grupa Teatralna „Elektra” z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego z Garbatki-Letniska przeczyta w siedzibie swojego patrona fragmenty powieści „Ferdydurke” i „Dzienników” Witolda Gombrowicza.
Z prelekcją na temat życia i twórczości Gombrowicza wystąpi specjalnie zaproszona na tę imprezę gościni dr hab. Anna Spólna, literaturoznawczyni i krytyczka literacka, doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesorka Uniwersytetu Radomskiego, specjalistka ds. edukacji i nauki, kuratorka, współautorka wystaw w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, zajmująca się naukowo współczesną literaturą polską (m.in. twórczość Witolda Gombrowicza, najnowszą poezją), tradycją kulturową i socjologią życia literackiego.
Autorka książek: „Nowe „Treny”? Polska poezja żałobna po II wojnie światowej a tradycja literacka” (2007), „Na skrzyżowaniu głosów. Szkice krytycznoliterackie” (2012), „Dialogi z Mickiewiczem. Aktualizacje tradycji romantycznej w nowej i najnowszej poezji polskiej” (2017), „Krytycznie, literacko. Szkice o literaturze z lat 2010-2021” (2021).
Redaktorka/ współredaktorka: „Iwaszkiewicz w podróży”, „Radomskie Monografie Filologiczne” nr 2 (3) 2013; „Gombrowicz z przodu i z tyłu. Materiały Międzynarodowej Konferencji Naukowej, Wsola-Radom, 20-22 października 2014 roku”, „Monografie” (2015), „Gombrowicz na językach. Lekcje tłumaczy”, redakcja, posłowie (2022).
„Przykrą jest rzeczą nie mieć czytelników, bardzo nieprzyjemnie nie móc wydawać własnych utworów – wcale nie jest słodkie być nieznanym” - Witold Gombrowicz.
„Czytać to znaczy czytać raz jeszcze” ˗ twierdził Georges Poulet.
Literatura żyje, kiedy jest czytana, a prawdziwie żyjąc, poszerza przestrzeń naszego istnienia. Taki kontakt jest zawsze zwrotny.
Niech żyją teksty!