„NIECH ŻYJĄ TEKSTY! CZYTANIE GOMBROWICZA” | 22 maja | godz. 11:00


  • Poniedziałek 13 maja 2024
  • facebook share twitter share
„NIECH ŻYJĄ TEKSTY! CZYTANIE GOMBROWICZA”  | 22 maja  | godz. 11:00

„NIECH ŻYJĄ  TEKSTY! CZYTANIE GOMBROWICZA”

22.05.2024 r.
MUZEUM JANA KOCHANOWSKIEGO W CZARNOLESIE;

DR HAB. ANNA SPÓLNA,

GRUPA TEATRALNA „ELEKTRA”
ZE SZKOŁY  „DRZEWNEJ” Z GARBATKI-LETNISKA

Roku  2024 został ogłoszony przez Sejm RP  Rokiem Witolda Gombrowicza, w związku z przypadającą 4 sierpnia 120. rocznicą urodzin jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku,  powieściopisarza, nowelisty, diarysty, dramaturga.
Z tej okazji,  22 maja  o godzinie 11 w amfiteatrze Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, odbędzie się 8. edycja imprezy „Niech żyją teksty!” – „Czytanie Gombrowicza”.
Grupa Teatralna „Elektra” z Zespołu Szkół Drzewnych  i Leśnych im. Jana Kochanowskiego z Garbatki-Letniska przeczyta w siedzibie swojego patrona fragmenty powieści „Ferdydurke” i „Dzienników” Witolda Gombrowicza.
Z prelekcją  na temat życia i twórczości Gombrowicza wystąpi specjalnie zaproszona na tę imprezę  gościni dr hab. Anna Spólna, literaturoznawczyni i krytyczka literacka, doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesorka Uniwersytetu Radomskiego, specjalistka ds. edukacji i nauki, kuratorka, współautorka wystaw w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, zajmująca się naukowo  współczesną literaturą polską (m.in. twórczość Witolda Gombrowicza,  najnowszą poezją),  tradycją kulturową i socjologią życia literackiego.
Autorka książek:  „Nowe „Treny”? Polska poezja żałobna po II wojnie światowej a tradycja literacka” (2007), „Na skrzyżowaniu głosów. Szkice krytycznoliterackie” (2012), „Dialogi z Mickiewiczem. Aktualizacje tradycji romantycznej w nowej i najnowszej poezji polskiej” (2017),  „Krytycznie, literacko. Szkice o literaturze z lat 2010-2021” (2021).
Redaktorka/ współredaktorka:  „Iwaszkiewicz w podróży”, „Radomskie Monografie Filologiczne” nr 2 (3) 2013;  „Gombrowicz z przodu i z tyłu. Materiały Międzynarodowej Konferencji Naukowej, Wsola-Radom, 20-22 października 2014 roku”, „Monografie” (2015), „Gombrowicz na językach. Lekcje tłumaczy”, redakcja, posłowie (2022).

„Przykrą jest rzeczą nie mieć czytelników, bardzo nieprzyjemnie nie móc wydawać własnych utworów – wcale nie jest słodkie być nieznanym”  - Witold Gombrowicz.

„Czytać to znaczy czytać raz jeszcze” ˗ twierdził Georges Poulet.

Literatura żyje, kiedy jest czytana, a prawdziwie żyjąc, poszerza przestrzeń naszego istnienia. Taki kontakt jest zawsze zwrotny.

Niech żyją teksty!

Witryna muzeumkochanowski.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem