Narodowe Czytanie | Eliza Orzeszkowa "Nad Niemnem" | 9 września godz. 13:00


  • Czwartek 31 sierpnia 2023
  • facebook share twitter share
Narodowe Czytanie | Eliza Orzeszkowa "Nad Niemnem"  | 9 września godz. 13:00

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie wraz z Publiczną Szkołą Podstawową im. Jana Kochanowskiego w Czarnolesie i Gminną Biblioteką Publiczną w Policznie zapraszają do wspólnej lektury fragmentów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 9 września 2023 r., w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. 
Zapraszamy Wszystkich miłośników prozy Elizy Orzeszkowej o godzinie 13:00 na gazon przed dworem. Koniecznie zabierzcie ze sobą z domowej biblioteczki tom „Nad Niemnem”, gdyż będzie możliwość przeczytania wybranego przez Was fragmentu i przystawienia na karcie książki specjalnej, pamiątkowej pieczęci towarzyszącej akcji Narodowego Czytania dzieła wielkiej pisarki.

Warto przywołać z tej okazji fascynację Elizy Orzeszkowej twórczością Jana Kochanowskiego. Świadczą o tym liczne odniesienia do dzieł Mistrza Jana w jej pisarstwie oraz epistolografii. Posłuchajcie, jakich wyszukanych określeń używała pisarka w odniesieniu do Jana Kochanowskiego: „wielki liryk, książę poezji polskiej, mocarz krainy myśli i słowa, narodowy mistrz, aż do najbardziej wyrafinowanych i emfatycznych: ukochany mistrz z Czarnolasu, słowik czarnoleski, poeta złoty i błękitny, ojciec nas wszystkich, posłannik boży i przewodnik, najprzedziwniejszy słowik, z marmuru kararyjskiego wykuta postać”. 


Serdecznie zapraszamy do wspólnego czytania!

Witryna muzeumkochanowski.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem