Koncert | Polish Psalter vol. 2 | P.G.R. for soprano and jazz ensemble | 7.10.2023


  • Poniedziałek 2 października 2023
  • facebook share twitter share
Koncert | Polish Psalter vol. 2 | P.G.R. for soprano and jazz ensemble | 7.10.2023

Koncert | Polish Psalter vol. 2 | P.G.R. for soprano and jazz ensemble | 7.10.2023 

Zapraszamy na wyjątkowy koncert, który odbędzie się w kaplicy dworskiej na terenie zespołu muzealno-parkowego w Czarnolesie. Program wydarzenia muzycznego koresponduje z tematyką wystawy, prezentowanej w nawie głównej świątyni, która poświęcona jest "Psałterzowi Dawidów" - którego poetycką parafrazę czarnoleski Mistrz uznawał za największe dzieło swego życia.

Cena biletu: 30 zł

P.G.R. https://www.facebook.com/ProjektGrzegorzaRogali/?locale=pl_PL - w skrócie Projekt Grzegorza Rogali. To projekt lidera zespołu - puzonisty, aranżera, kompozytora - wyrażający ideę łączenia kultur i gatunków muzycznych.

Ostatni album grupy zatytułowany "POLISH PSLATER" przenosi nas do polskiego renesansu, nazywanego „złotym wiekiem”. Księga Psalmów w interpretacji Jana Kochanowskiego z łaciny na polski, została muzycznie opracowana przez Mikołaja Gomółkę i wydana drukiem w 1579 roku.
Polski Psałterz jako kamień milowy polskiej literatury i przykład interdyscyplinarnej współpracy na najwyższym poziomie stał się dla P.G.R. punktem wyjścia do twórczej interpretacji.
Wierność oryginałowi i wolność – w tej muzyce miesza się muzyka klasyczna i jazz. Synkretyczna koncepcja jazzowych aranżacji i improwizacji w połączeniu z renesansowym czterogłosowym kontrapunktem prowadzą słuchacza w nieznaną przestrzeń, która jest jednocześnie cztery wieki temu i współczesna. Wreszcie skład,
który łączy artystów polskich, niemieckich, amerykańskich i szwedzkich, potwierdza jedność w różnorodności kultury europejskiej. 7 nagranych Psalmów na wydanym w 2020 roku Albumie (wytwórnia rec. Ars Sonora) spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem i stało się albumem kwartalnika magazynu „Presto”.

Zachęcony tak dobrym początkiem P.G.R. kontynuuje eksplorację polskiej muzyki dawnej i przygotowuje materiał na nowy album P.G.R. - Psałterz polski cz. II. To właśnie utwory opracowane na nową płytę zespołu wybrzmią dla słuchaczy koncertu w Czarnolesie!

Zespół wystąpi w składzie:
Barbara Rogala - sopran 
Grzegorz Rogala – puzon, aranżacje
Witold Janiak - fortepian
Szymon Bońkowski - saksofon 
Kacper Kaźmierski - perkusja
Michał Rutkowski - kontrabas 

 

Witryna muzeumkochanowski.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.
Rozumiem